V desetih letih delovanja je mreža Plan B za Slovenijo zrasla iz 12 ustanovnih članic na 39 nevladnih organizacij, ki se povezujemo v mreži. 18 organizacij članic mreže ima status delovanja v javnem interesu na področju ohranjanja narave in/ali varstva okolja, 1 organizacija pa ima status humanitarne organizacije.
Glede na pred kratkim opravljeno analizo mreže so v Plan B vključene predvsem NVO iz osrednjeslovenske regije, kjer ima sedež 26 organizacij, medtem ko so ostale regije slabše pokrite: 7 organizacij prihaja iz obalno-kraške in primorsko-notranjske regije, po dve pa iz jugovzhodne in podravske regije. V nekaterih obrobnih regijah, kot so goriška, koroška, pomurska in posavska pa mreža še ni zastopana. Glede na število zaposlenih smo mreža manjših organizacij, ki imamo med 1-7 zaposlenih za nedoločen čas, večina organizacij pa še vedno deluje predvsem na prostovoljski osnovi.
Konec aprila se bo uspešno zaključila še peta faza projekta Plan B za Slovenijo, mreža nevladnih organizacij za trajnostni razvoj, ki se je pričel izvajati 1. 11. 2015. Na letnem srečanju smo tako oblikovali tudi načrt aktivnosti, ki se bodo kontinuirano izvajale še naprej. Med te sodijo redna srečanja članic, periodično izhajanje novic s področja delovanja članic mreže ter informiranje in odzivanje na politike. Upamo, da nas bo pri tem podprla tudi država.
Zdaj pa še nekaj malega o dogajanju čez vikend!
Prvi dan smo bili zelo pridni in skozi vodeno razpravo, ki jo je vodil Nara Petrovič, predsednik skupnosti na griču, dognali, kaj si pravzaprav želimo in katere so glavne ovire na poti do naših ciljev.

Za obroke je bilo dobro poskrbljeno, kar lahko lepo vidite na spodnjem, omenimo da zelo urejenem, krožniku:

Zdravi krožnik!
Po pridnem in konstruktivnem debatiranju ter ustvarjanju prihodnosti mreže smo zvečer najprej jedli rožice (in seveda tudi rižoto);

nato pa smo se tudi malce posladkali;

še preden smo se lotili zgornjih dveh estetsko dovršenih sladic, pa so prvi rez skupaj opravile prva direktorica Umanotere in pobudnica Plana B za Slovenijo Vita Ogorelec (ki je zbrane ob večerji tudi nagovorila), sedanja direktorica Umanotere Gaja Brecelj, ter Nika Tavčar (v prihodnosti potencialna nova direktorica Umanotere? : )

Z leve proti desni: Gaja Brecelj, Nika Tavčar, ter Vita Ogorelec.
Zvečer smo se si ogledali sončni zahod, se usedli ob ogenj in se ob zvokih kitare pogovarjali še naprej, a povsem razbremenjeno in brez vsebinskih ciljev. K temu je pripomoglo tudi domače istrsko vino!
Naslednji dan smo se brez budilk s pomočjo sonca (in ostalih stanovalcev na griču) zbudili in pozajtrkovali, nakar smo se (nekateri kar precej preveč oblečeni, kljub navodilom domačinov) odpravili v neokrnjeno istrsko naravo.
Hodili in napol plezali smo skozi goščavo, vse dokler nismo našli potočka Pasjak. Ta je bil zaradi suše malce manj živahen, a je kljub temu ponudil čudovite prizore, kot je tale na spodnji sliki.